петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Српски медиуми: Германските инвеститори незадоволни од условите во Србија, одат во Македонија

invest-in-macedonia500

Последни вести

Бавното спроведување на реформите и непредвидливоста на економските политики се само некои од причините поради кои германските компании се незадоволни од условите за водење бизнис во Србија, пишува српски „Курир“.

-Три компании од Германија кои што ги анализираа условите за водење бизнис во Регионот заминаа во Македонија, а не во Србија, вели директорот на делегацијата на германското стопанство во Белград Мартин Кнап.

srbija_investitoriiii

Претставувајќи ги резултатите од анкетата на Германско – српското работно здружение за условите за водење бизнис во Србија за 2015-та година, тој рекол дека во борбата за инвеститори конкуренцијата во Источна Европа доста е засилена, како и дека германските инвеститори повеќе сакаат да инвестираат во Македонија, отколку во Србија.

Амбасадорот на Германија во Србија, Хајнц Вилхелм оценил дека реформите на српската влада сеуште не даваат резултат.

– Стопанството во Србија не е вистински придвижено и покрај доста храбрите реформски чекори од страна на премиерот Александар Вучиќ. Не е дојдено до полет и раст во земјара и тоа важи и за германските компании кои што работат во земјата, вели амбасадорот.

Најчитани вести