сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Српски поети гостуваат во Друштвото на писатели на Македонија

pisateli1

Поврзани вести

Утре (вторник, 3 јуни) во Друштвото на писателите на Македонија, во 13 часот, ќе се одржи литературна средба со учество на истакнатите српски поети Радомир Андриќ, претседател на Здружението на писателите на Србија, Душан Стојковиќ, Јеремија Лазаревиќ, Миодраг Јакшиќ и Милица Лилиќ.

На средбата свои стихови ќе чита и Гордана Стојковска, член на македонската и на српската писателска асоцијација. За творештвото на гостите од Србија ќе зборува писателот Христо Петрески, а средбата ќе ја отвори поетот Кочо Топузоски, секретар за меѓународна соработка на Друштвото на писателите на Македонија. Програмата ќе ја води Андријана Коровешовска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести