сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Српските деца меѓу најлошите и најнесреќните во светот

Учениците од Србија во рамките на Меѓународната програма за проценка на постигнувањата на учениците за 2012 година во сите три области математика, литература и природно-научна писменост постигнаа резултати под просек.

dete-670x447

Поврзани вести

Децата во Србија освен по лошите резултати по математика, литература и научна писменост на ПИСА тестирањетo, се издвојуваат и по тоа што се најнесреќни на светот, пишува telegraf.rs. Според истражувањата на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), децата во Србија спаѓаат во најнесреќните, но и се меѓу најлошите по резултатите на ПИСА тестирањето.

До оваа статистика, ОЕЦД дошол споредувајќи ги резултатите на анкетата на учениците на прашањето дали се чувствуваат среќно во училиштето, со последните резултати од ПИСА тестирањето.

Учениците од Србија во рамките на Меѓународната програма за проценка на постигнувањата на учениците за 2012 година во сите три области математика, литература и природно-научна писменост  постигнаа резултати под просек.

На врвот на најлоши школи со најнесреќни ученици се Катар, Аргентина, Кипар и Грција, а следуваат Словачка, Романија, Тунис, Русија, Црна Гора и Јордан.

ПИСА тестовите меѓи 65 земји, најдобро ги направиле тинејџерите од Шангај, додека најлоши биле Перуанците. Од друга страна најсреќни се учениците во Индонезија, додека најнезадоволни се во Јужна Кореја.

Најдобри школи со најсреќни ученици на светот, според истото истражување се наоѓаат во Сингапур, Тајван. Швајцарија и Хонг Конг, како и во Лихтенштајн, Шангај, Јапонија, Исланд и Виетнам.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести