четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Српските градоначалници во Косово имаат рок до петок да ја конституираат власта

kosovo-karta

Поврзани вести

Новите водачки структури на четри општини на северно Косово имаат време до петок да положат заклетва и да одржат инаугурациона седница, ако сакаат да бидат легитимни претставници на граѓаните на северно Косово. Во спротивно изборите во овие општини може да бидат прогласени за неважечки, пренесува РТВ Косово.

Српските градоначалници инсистираат дека за одржување на основачко собрание и полагање заклетва да користат неутрални документи, а Владата на Косово не го прифаќа тоа.

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјавил дека пристапните седници во чтрите северни општини ќе бидат одржани во рамките на законите и Уставот на Косово.

Рокот за воспоставување на четирите српски општини на севернот на Косово истекува на десети јануари, односно во петок. Одржувањето на свечените основачки собраниа на обштините, претходно беше планирано за 24 декември, но истите не беа одржани бидејчи новоизбраните градоначалници не прифатиле на документите да има било какви државни обележја на Косово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести