четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ССМ им нуди помош на стечајците да го остварат своето право

zivko mitrevski

Поврзани вести

Сојузот на синдикати на Македонија, преку своите правни застапништва, им нуди помош на стечајните работници да го остварат своето право кое што произлегува од Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатија со доминантна сопственост на државата во период од 2000-тата до 2004-тата година.

Овој апел го упати денеска претседателот на ССМ, Живко Митревски, кој нагласи дека сите работници треба да ги искористат бенефициите кои што ги нуди овој закон.

„Апел до сите оние работници кои треба да ги искористат бенефициите кои ги носи законот за стечајни работници истите  да ги повикам слободно да се обраќаат во просториите на сојузот на синдикати…  со цел да им помогнеме тоа право да можат да го реализираат“, рече Митревски.

Со овој закон се опфатени лицата кои останале без работа како резултат на приватизација на компанијата која била во државна или доминантна државна сопственост.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести