понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ССМ утврди право на регрес за годишен одмор за сите работници во Македонија

foto

Поврзани вести

Врз основа на континуираното следење на примената на  Општиот  колективен договор (ОКД) за приватниот сектор од областа на стопанството во практиката ,потписниците на овој ОКД, Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) и Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ) ,во текот на оваа година  покренаа  иницијатива за негова измена  и дополнување.

Со потпишувањето на оваа спогодба , ССМ и ОРМ ,како репрезентативни  организации на работниците и работодавачите и актуелни социјални партнери  во државата ,уредија низа значајни прашања во меѓусебните односи на работниците и работодавачите  кои се во насока на унапредување на работничките права , создавање на балансирани   деловните  односи и подобрување на бизнис климата во државата .

Од аспект на работниците и нивните права од работен однос ,најзначајни измени кои се постигнати со оваа спогодба се уреди правото на регрес за годишен одмор на работниците во висина од најмалку отсто од просечната месечна нето плата во работник исплатена во последните три месеци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести