недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Стабилно до недела, потоа услови за дестабилизација

Следува период на претежно стабилно и потопло време. Во недела и во понеделник во попладневните часови ќе има услови за локална дестабилизација со краткотраен пороен дожд и грмежи.

soncevo

Поврзани вести

Времето денеска ќе се задржи сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, кој долж Повардарието повремено ќе се засилува. Максималната температура ќе се движи од 23 до 29 степени.

Следува период на претежно стабилно и потопло време. Во недела и во понеделник во попладневните часови ќе има услови за локална дестабилизација со краткотраен пороен дожд и грмежи.

Повисоките дневни температури во наредниот период ќе допринесат за нормален развој на културите, кој во изминатиот период беше успорен, што се забележува и со доцнењето на вегетацијата од 10-15 дена. Повисоките температури ќе условат значајно затоплување на почвата што е потребно за никнење на културите. Помалите врнежи или нивното отсуство во наредниот период нема да има никакво значење, затоа што влага во почвата има на сите длабочини.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести