понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Стада заразени од син јазик и во Неготино

download (2)

Последни вести

Стадата овци во селата Вешје и Пепелиште, страдаат од болеста син јазик, потврдија од општината Неготино. Засега се испитува каква е состојбата на теренот во селото Војшанци, пренесува Дума.

Од подрачната единица на Министерството за земјоделство велат дека фармерите треба да ги пријават штетите кај добитокот, по што соодветни комисии ќе ги разгледаат и постапката ќе продолжи согласно законот.

Болеста ја има и во кавадаречко. Поради таа причина утре, во утринските часови ќе се изврши авионско прскање против комарци, бидејќи тие се главните преносители на болеста.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести