среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Најмалку 23 лица загинаа во стампедо во Бангладеш

Најмалку 23 лица загинаа во стампедо во Бангладеш

Најмалку 23 лица загинаа во стампедо во Бангладеш

Поврзани вести

Најмалку 23 луѓе загинаа во стампедо во фабрика во градот Мименсинг во Бангладеш, објави МИА.

Трагедијата се случила при поделба на бесплатна облека.

Околу 1.500 луѓе се обиделе да продрат низ тесниот влез на фабриката, каде чекале уште од пред изгрејсонце, за да добијат бесплатна облека за Рамазан.

Поголемиот број од жртвите се сиромашни жени.

Сопственикот на фабриката и други шест лица се уапсени.

Најчитани вести