вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Станиќ и’ донесе победа на Србија над Полска

Станиќ маестрален на голот, како и секогаш.

2493_52d4342012e

Поврзани вести

Голманот на македонскиот ракометен вицешампион Металург, Дарко Станиќ е најзаслужен за триумфот на селекцијата на Србија од 20:19 против Полска на стартот од натпреварите во Групата Ц на Европското првенство во Данска.

Станиќ беше маестрален на голот на Србите едноставно откажувајќи ги Полјаците и во моментите кога имаа сериозна можност да дојдат до комплетен резултатски пресврт.

Во повеќе од драматичниот натпревар, ракометарите на Полска во финишот можеа да освојат бод, но Станиќ не го дозволи тоа и го заврши натпреварот со 17 одбрани.

Во составот на Србија по три гола постигнаа Стојковиќ, Зеленовиќ и Вујин, додека по два гола запишаа Тоскиќ, Момир Илиќ и Немања Илиќ.

На првиот натпревар од Групата Д на шампионатот Хрватска ја демолираше Белорусија победувајќи ја со 33:22 (16:11).
Хрватите немаа апсолутно никакви проблеми да стигнат до триумфот. Најдобри поединци кај „коцкастите“ беа Хорват и Чупин со по шест погодоци, додека Дувњак заврши со четири гола.

Денеска на првенството се играат натпреварите од А и Б група, а Македонија во 18,15 часот ќе ги одмери силите против селекцијата на Чешка.

Резултати: Група Ц: Србија – Полска, Франција – Русија 35:28,
Група Д: Хрватска – Белорусија 33:22, Шведска – Црна Гора 28:21.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести