петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Станови гореа во центарот на Белград

Според очевидци, пожарникарите имале проблем да дојдат до становите, поради непристапниот терен.

pozar

Поврзани вести

Големиот пожар кој утринава се случи во улицата „Јован Јовановиќ-Змај“ во Белград, конечно е изгасен.Изгорени се два стана, повредени нема.

„Изгоре кровот над два стана со површина од 250 квадрати.Пожарот е изгаснат, а интервенираа девет возила и 33 пожарникари,“ изјави за Блиц, Раде Милошевиќ началник на градскиот сектор за вонредни ситуации.

Сопственикот на еден од становите Драган Зидаревиќ беспомошно гледал како огнените јазици му го голтаат домот.

„Не ме прашувајте ништо. Три животи ми се во тој стан. Се што имам. Колекцијата од кактуси ми изгоре,душата ме били. Бев на риболов кога ми јавија дека станот гори. Внатре нема никој, живеам сам.Кога стигнав, пожарникарите веќе беа стигнати, но 20 минути не го гасеа пожарот,“ изјави Зидаревиќ.

Според очевидци, пожарникарите имале проблем да дојдат до становите, поради непристапниот терен.

Причините за пожарот се утврдуваат, според Зидаревиќ во станот немал ништо вклучен освен болјер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести