недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 0

Стар руски рецепт за одвикнување од цигари

Гастроентеролог од Русија ги советува пациентите за одвикнување од пушење да користат едноставен, но многу делотворен стар руски чај.

cigari

Последни вести

Ретки се пушачите кои барем десет пати во животот не си ветиле дека „од утре“ не пушат.

Но ништо не помогнало, иако макотрпно се обидувале и користеле разни фармацевтски прпарати за лекување на една од најтешките болести на зависност – пушењето.

Гастроентеролог од Русија ги советува пациентите за одвикнување од пушење да користат едноставен, но многу делотворен стар руски чај.

Земете малку иситнети сушени ливчиња од тегавец, ставете ги во тегла и прелијте ги со половина литар зовриена вода. Поклопете го садот и оставете го да отстои два часа. Во текот на денот треба да се испие целата тегла. Така треба секој ден да се подготвува и пие овој чај во период од три месеци.

Обидете се и ќе бидете пријатно изненадени кога ќе ја изгубите желбата за да запалите цигара.

Најчитани вести