вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Старите лица добиваат најдобра грижа во Норвешка и Шведска

penzioneri vo francija

Поврзани вести

Норвешка, Шведска, Германија и Швајцарија се држави кои најмногу се грижат за економската сигурност и здравје на лицата постари од 60 години.

Според Хелпејџ интернешнел, непрофитна организација со седиште во Лондон, најлошо рангирана држава во тој поглед е Авганистан, а нешто подобро е во Мозамбик, Појасот Газа, Малави и Танзанија.

При составувањето налистата следени се 13 параметри, а рангирани 96 држави бидејќи останатите немаат за секој од критериумите.

Податоците на таа органзиација укажуваат дека во светот моментно има 868 милиони луѓе постари од 60 години што е речиси 12 отсто од целокупната популација. Се очекува таа цифра да се зголеми – анализите укажуваат дека до 2050 година ќе биде 21 отсто.

Од државите од поранешна Југославија најдобро е рангирана Словенија на 29 место, следуваат Хрватска 67, Црна Гора 68 и Србија на 78 место. БиХ и Македонија не се на листата. Албанија е на 53 место, Кина на 48 место, Грција на 73, а Русија на 65 место. Денеска пак се одбележува Меѓународниот ден на грижа за старите луѓе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести