понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Почнува изградбата на автопатот Кичево –Охрид

Според договорот, 49 отсто од компаниите и 51 отсто од работниците кои ќе работат на автопатот ќе бидат од земјава.

kamion-500

Поврзани вести

Почнаа  градежните работи околу изградбата на автопатот Кичево –Охрид. Потпишани се договорите со македонските компании. На интервјуата за работа, се пријавиле 200 лица од охридскиот регион, дел од кинеските работници кои ќе работат на терен се веќе пристигнати и сместени во Кичево.

„Ќе има и кинески работници, дел се веќе стигнати во Кичево. Тоа е уште една интересна работа во изградбата на автопатот Охрид-Кичево. Тие ќе работат по нивните стандарди, по нивните закони што и ја дефинираат брзината на изградбата на автопатот која е само три години, имајќи го во предвид искустството кое го имаат. Тоа ќе значи забрзување на целата постапка“, истакна Александар Николовски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

Според договорот, 49 отсто  од компаниите и 51 отсто од работниците кои ќе работат на автопатот ќе бидат од земјава.

Новата делница на запад „Мајка Тереза“ ќе биде долга 57 километри, со три ленти и во два правци.  Ќе чини 375 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести