четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Стартува изградбата на новиот Клинички центар

Новиот Клинички центар чија изградба ќе чини околу 70 милиони евра и треба да биде изграден во рок од три години

klinichkiiiiii-500

Поврзани вести

Изградбата на новиот Клинички центар стартува денеска. На почетокот на градежните активности најавено е присуството на министерот за здравство, Никола Тодоров.

Идејното решение за изградбата на новиот Клинички центар во Скопје, кој го изработи проектантската куќа АРЕН СРЛ од Италија е веќе готово. По ова следи фазата за изработка на основниот проект, кој треба да биде завршен за 160 дена, односно до крајот на годинава, а вкупната сума за изготвување на целиот проект е 1.300.000 евра. Изградбата на новиот Клинички центар кој ќе почне да се гради на почетокот на наредната година се очекува да заврши за три години.

Изградбата на новиот објект се очекува да започне на почетокот на наредната година, односно веднаш по завршување на проектите, добивањето на потребните дозволи и завршување на предквалификациите за фирми за градба.

Новиот клинички блок ќе биде оформен од два објекта, главен објект и лаборатории, ќе чини 70 милиони евра, а парите се обезбедени од Банката на Советот на Европа. Вкупната површина на новиот клинички блок ќе изнесува 61.500 метри квадратни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести