среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Стартува со работа Ургентниот центар на Детска Клиника

Ургентниот центар, кој што беше изграден со донации под покровителство на сопругата на претседателот Ѓорге Ивано, Маја денеска ќе почне со работа

Дете предозирано со метадон во Тетово, едвај го спасиле!

Дете предозирано со метадон во Тетово, едвај го спасиле!

Поврзани вести

При Универзитетската клиника за детски болести во Скопје, денеска ќе биде отворен Ургентниот центар.

Средства за реконструкцијата и адаптацијата на просториите во Универзитетската клиника за детски болести беа собрани во рамки на Националната донаторска кампања под мотото „Да помогнеме навреме“, а беше спроведена под покровителство на сопругата на претседателот на Република Македонија, Маја Иванова.

Ургентниот центар е изграден со поддршка на Турската меѓународна агенција за соработка и развој-ТИКА, а дополнителните донации ќе се искористат за доопремување на Ургентниот центар и новите амбуланти.

На свеченоста по повод отворањето на Ургентниот центар ќе се обратат ќе се обратат  министерот за здравство Никола Тодоров,  покровителката Маја Иванова, д-р. Аспазија Софијанова – директор на Клиниката за детски болести,  Мери Џо Волерс – сопруга на амбасадорот на САД во Македонија, Мехмет Суреја Ер потпретседател на Турската меѓународна агенција за соработка и развој и амбасадорот на Република Турција во Република Македонија, Ѓурол Сокменсуер.

Градежните активности за реконструкција на Детскиот ургентен центар почнаа во септември годинава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести