четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Стартуваат и македонските тимови во СЕХА лигата

metalurg-radost

Последни вести

Од овој викент двата македонски претставници во регионалната ракометна СЕХА лига Металург и Вардар ги почнуваат натпреварите од новата сезона.

Македонскиот првак Металург вечерва (20:15 часот) во СЦ „Борис Трајковски“ го пречекува првакот на Словачка Татран Прешов. Ова е натпревар од 4. коло, а поради обврските на словачката екипа во квалификациите од Лигата на шампионите се игра порано.

Утре во Нови Сад и Вардар ќе го има стартот. „Црвено-црните“ ќе гостуваат кај Војводина и овој дуел е од 9. коло, а се игра исто така порано.

Натпреварот на двете македонски екипи Вардар – Металург од 1. коло ќе се игра следниот викенд, а домаќин е тимот на Вардар.

Од СЕХА лигата досега се одигра еден натпревар каде „новакот“ во лигата унгарски Веспрем ја победи Војводина на гости со 32:19.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести