сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Стартуваше мисијата на ЕУ во Донбас

ukraina

Последни вести

Мисијата за проценка на ЕУ која има задача да ја анализира актуелната состојба во источноукраинскиот регион Донбас, од денеска официјално почна со работа, соопшти прес-службата на претседателот на Украина, Петро Порошенко, пренесе МИА.

Како што јави Укринформ, во соопштението се посочува дека Порошенко и претседатлот на Европскиот совет, Доналд Туск на нивната средба во германскиот град Ахен, позитивно го оцениле стартот на Мисијата.

На средбата Порошенко и Туск разговарале за координиорање на активностите за деескалација на кризата во источна Украина, се додава во соопштението.

Одлуката за формирање на Мисија за проценка на Унијата во Донбас беше донесена на Самитот ЕУ-Украина.

Најчитани вести