петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Статус на имплементацијата на Инструментот за претпристапна помош- ИПА

На заедничката прес конфренеција ќе присуствува вицепремиерот задолжен за европски прашања и шефот на дипломатијата на ЕУ во земјава

eu zname

Поврзани вести

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, и шефот на Делегацијата на Европската унија во Скопје, Аиво Орав, денеска во Секретаријатот за европски прашања, ќе присуствуваат на заедничка прес- конференција на која што ќе се презентира статусот на имплементација на Инструментот на претпристапна помош (ИПА) 2007-2013.

Од воведувањето на ИПА во 2007 година, повеќе од 450 проекти беа завршени или се имплементираат во земјата. Со помош на ЕУ широк спектар на проекти се поддржани од големите инфраструктурни и еколошки проекти на малите грантови за НВО, грантови кои ја поддржаа истражување и иновации, реформи во судството, заштитата на благосостојбата на луѓето и животните, размена култура, поддршка на мали и средни претпријатија, итн.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести