четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Ставрески: Државниот долг е намален за четири процентни поени од времето на СДСM

Македонија и понатаму една од земјите со најниска задолженост

zoran stavreski

Поврзани вести

Долгот на земјава во моментов изнесува 34,3 отсто од БДП и е четврти најнизок во Европа, рече вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, во изјава за телевизија „Сител“.

Тој нагласи дека  државниот долг на крајот на 2005 како последна година во којашто опозицијата беше на власт долгот беше 38,4 отсто.

„Споредено со 38,4 отсто денешниот долг од 34,3 отсто е понизок за четири процентни поени“, рече Ставрески.

Министерството за финансии проектира дека во наредниот период дефицитот ќе се намалува, што ќе доведе до одржување на задолженоста на ниско ниво.

Според Ставрески, исто колку што е долго колкав е долгот, значајно е и што се постигнало со парите од кредитите.

Ваквите позитивни придвижувања се должат на владините политики спроведени во повеќе сектори.

„Регионалните и локални патишта кои ги реализиравме исто така помогнаа да се поврзат многу рурални средини со градските средини или, пак, да се реновираат некои регионални патишта низ Република Македонија, а секако, круна на тоа ќе биде изградбата на новите автопати од Скопје до Штип и од Кичево до Охрид како прв сегмент во изградбата на нови автопати во Република Македонија. Се работи за комплетни, добри проекти коишто се неопходни за да се подобри животот на граѓаните во Република Македонија“, истакна Ставрески.

Лани Македонија исплатила 256 милиони евра кон странство, што придонесува земјава да остане во групата ниско задолжени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести