петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Ставрески: Инвеститорите ја препознаа поволната клима во Македонија

Инвеститорите, со клучните реформи што ги презема Владата ги запозна вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески кој истакна дека Владата е реформски насочена кон подобрување на стандардот на граѓаните во што значаен удел има и привлекувањето на странски инвестиции.

stavreski-zoran500

Поврзани вести

Можностите за инвестирање во Македонија економскиот тим предводен од премиерот Никола Груевски синоќа ги претстави пред бизнис заедницата во Ливерпул. Според присутните потенцијални инвеститори Македонија тоа го прави на мошне професионален и енергичен начин. Некои од присутните првпат ги слушнаа информациите за можностите кои се нудат и ставаат на располагање за правење бизнис во Македонија и сметаат дека се одлични и дека конкуренцијата на светско ниво е силна, но квалитетот е препознатлив.

„Македонија покажа дека има многу да понуди на инвеститорите. Беше одлична прилика да се запознам со прагматизмот на политичарите и посветеноста со која се вложуваат да ја претстават својата земја, како и можноста, како што беше во мојот случај, претходно не доволно информирана публика, да дознае повеќе за бизнис можностите што ги нуди вашата земја. Излегувам одовде со знаење и информации  за технолошко индустриските зони и со можностите за развој кои ги нуди Македонија, комплетно свежи идеи што не е вообичаено да се сретне. Начинот на кој се презентира во голема мерка ме привлече“, изјави Мајк Лоренс, менаџер на компанијата КБС (Колброк Босон Саундер).

Компанијата се занимава со архитектура, дизајн и градежништво и стои зад повеќе впечатливи и уникатни градби на светско ниво. Позната е по лидерството во примената на современа технологија во создавањето на своите продукти. Започнала со производство во Кина, повеќе производствени погони во зависност на продуктот имаат во Чешка и Италија и се со интенција за изградба на капацитети и поголема присутност не само во пазарите каде веќе дејствуваат во Западна Европа, туку и во Централна и Источна Европа и Русија.

Инвеститорите, со клучните реформи што ги презема Владата ги запозна вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески кој истакна дека Владата е реформски насочена кон подобрување на стандардот на граѓаните во што значаен удел има и привлекувањето на странски инвестиции.

„Тоа е еден сеопфатен процес кој подразбира и големи вложувања во повеќе клучни сфери и инвестиции кои ги реализира Владата и покрај предизвиците од светската економска и европската должничка криза. Ја искористивме приликата да отпочнеме добро селектирани проекти, во транспортниот сектор, енергетиката и железничкиот превоз и тоа ни помага да ја подобриме инфраструктурата  и логистиката во земјата која им е важна на приватните инвеститори“, истакна Ставрески.

Потенцијалните инвеститори ги информира дека Владата во последниот период почна со повеќе капитални проекти како изградбата на последната делница од автопатот на Коридорот 10 со должина од 28 километри, а во 2014 почна изградбата на два нови автопати Скопје-Штип во должина од 47 километри и Кичево-Охрид  од 57 километри. Истоврмено започна и изградбата на железничката пруга кон Бугарија, а во тек е реконструкција на железничката пруга долж Коридорот 10 и ќе биде завршена во текот на 2014 година.

„Направени се и повеќе проекти и во авио сообраќајот. Преку ЈПП изграден е аеродромот Александар Велики во Скопје и модернизиран е аеродромот во Охрид, што влијаеше да се зголеми бројот на патници и да се отворат нови конекции, вклучително и директна конекција Скопје-Лондон. Владата го поддржува овој процес преку обезбедување државна помош за нискобуџетските авиокомпании, како и поддршка за туроператорите кои ќе донесат организирани групи на туристи во Македонија. Се работи на проекти за развој на магистрални и дистрибутивни гасоводни мрежи“, рече вицепремиерот.

Тој потенцира дека поволната бизнис клима во Македонија во изминатиот период беше препознаена од повеќе странски инвеститори. Повеќе мултинационални компании донесоа одлуки да инвестираат во Македонија. Во областа на автомобилската индустрија ги издвои британската Џонсон Мети со два капацитета во Скопје, американските Џонсон Контролс со капацитети во Скопје и Штип, Кемет Електроникс, фабрика во Скопје и Амфенол, фабрика во Кочани, германските компании Кромберг и Шуберт и Дрекселмајер, белгиската компанија за производство на автобуси Ван Хул, фабрика во Скопје и италијанската Технохозе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести