недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ставрески: Најбрзо што е можно ќе се реконструира студентскиот „Гоце Делчев“

Веќе имаме договорено средства за ова и најбрзо што е можно да се пристапи кон реконструкцијата, рече Ставрески.

gocedelcev2011071226067

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски заедно со носителите на листи на ВМРО ДПМНЕ одговараат на прашањата поставени на фејсбук страната на премиерот Груевски.

Едно од прашањата кое беше поставено до нив беше и она за најавената реконструкција на студентскиот дом Гоце Делчев.

-Ние кога ја носевме одлуката во Влада исто така побаравме максимално брзо да се подготви проектната документација бидејќи е сериозен проект за целосна реконструкција на домот и веднаш штом се создадат законски услови, а тоа е по завршувањето на изборниот циклус ќе може да се објави и јавен оглас за компанија која ќе ја подготви проектната документација. Откако заврши таа фаза, ќе се објави и огласот за градба, рече министерот Ставрески.

Тој рече дека со оглед на овие околности, може да се очекува некаде до крајот на годинава овие постапки да се привршат.

-Веќе имаме договорено средства за ова и најбрзо што е можно да се пристапи кон реконструкцијата, рече Ставрески.

Премиерот Груевски нагласи дека во новата програма ветен е овој проект, со прецизни рокови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести