сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Ставрески: Немаше намалување на пензиите, нив ги зголемивме за 62 проценти

penziiiiii

Последни вести

Пензиите во континуитет се зголемуваат, за 62 проценти е зголемена просечната пензија, рече министерот Ставрески.

-Пензиите во континуитет се зголемуваат, за 62 проценти е зголемена просечната пензија, а за 76 проценти најниската пензија и такво дополнително зголемување за пензионерите ќе имаме и оваа година во септември. Слично се зголемуваше и социјалната помош за најранливите категории, за околу 50 отсто е повисока од пред околу 7-8 години и такво зголемување е предвидено и во јуни оваа година, изјави Ставрески.

 

Најчитани вести