вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Ставрески: Очекувам уште поинтензивен раст следната година

Вицепремиерот и министер за финансии вели дека во текот на следната година очекува поинтензивен раст на индустриското производство и воедно на БДП

zoran-stavreski500

Поврзани вести

Раст на индустриското производство до крајот на годината и уште поинтензивен раст следната година, очекува вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.

Ставрески оценува дека растот на индустриското производство ќе помогне да се оствари вкупниот раст на БДП што го проектиран на околу 3 до 3,5 отсто

„Сите мерки и политики, вклучувајќи го и одржувањето на ниски даноци и обезбедувањето евтини кредити, како и излегувањето на европската економија од рецесија, помагаат македонската индустрија постепено да фати залет и да се врати во позитивната зона. Во индустријата има добар тренд во текот на целата година, посебно во втората половина и имаме заживување на индустриското производство и зголемен број на нарачки“, истакна Ставрески, по пуштањето во употреба на реконструираниот граничен премин Блац

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести