четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ставрески: Отпис на долговите за социјално ранливите категории

stavreski500

Поврзани вести

Во програмата на ВМРО-ДПМНЕ има проект со кој што се предвидува  отпис на долговите на најранливите и најсиромашни категории на граѓани во Република Македонија. Мерката ќе почне да се применува веднаш по формирањето на новата влада, а постапката ќе се заврши до септември. ЕВН и банките и останатите субјекти ќе бидат ослободени од даноци во иста сума колку што ќе отпишат долгови, истакна Зоран Ставрески.

Тој додаде дека семејствата кои имаат деца со пречки во развојот ќе имаат зголемување на надоместокот за 25 отсто наредната година и дека истото покачување е предвидено и за семејствата кои згрижуваат деца со пречки во развојот. Семејствата пак со деца со Даунов синдром од 2015 година ќе добиваат надомест кој досега го немаше.

Ставрески потенцираше дека грижата за пензионерите продолжува и нивната пензија редовно ќе се зголемува по 5 проценти секоја година и додаде дека ќе се работи за подобрување а нивниот животен стандард.

Во програмата исто така се предвидува проект кој вклучува бесплатен викенд во одмаралиштата во Република Македонија. Оваа мерка ќе можат да ја искористат по 3.000 пезнионери годишно.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести