петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Ставрески учевствува на регионална конференција во Приштина

Оваа конференција е можност на највисоко ниво да се зборува за предизвиците кои ги наметнува сивата економија и да се договорат моделите за регионална соработка во иднина.

zoran-stavrevski012

Поврзани вести

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески зема учество во регионалната министерска конференција „Зајакнување на соработката, надминување на економските предизвици и соработка во борбата против сивата економија”, која се одржува денеска во Приштина. Домаќин на конференцијата е премиерот на Косово Хашим Тачи, кој се обрати на почетокот на конференцијата.

Вицепремиерот Ставрески зборуваше на панелот „Улогата на регионалната соработка во борбата против сивата економија”, во кој учествуваа и министрите за финансии на Црна Гора Радоје Жугиќ, на Албанија Шкелким Цани и министерот за финансии на Косово Бесим Беќај.

На конференцијата земаа учество и директорите на управите за јавни приходи и царините од регионот, вклучително и директорот на Управата за јавни приходи на Македонија Горан Трајковски и директорката на Царинската управа на Република Македонија Наташа Радевска Крстевска.

Оваа конференција е можност на највисоко ниво да се зборува за предизвиците кои ги наметнува сивата економија и да се договорат моделите за регионална соработка во иднина.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести