петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Ставрески во економска посета на Азербејџан

Zoran-Stavrevski

Поврзани вести

Делегација предводена од Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески денеска е во посета на Азербејџан. Во состав на делегацијата се и заменик директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот Климент Шеќеровски и советникот за странски инвестиции Хади Незир.

Вицепремиерот Ставрески имаше средба со министерот за економија и индустрија на Азербејџан Шахин Мустафајев на која беше зборувано за досегашната економска и трговска соработка меѓу двете земји, како и можностите за нејзино унапредување.

Во рамки на посетата, делегацијата оствари состаноци и со повеќе компании од областа на градежништвото, прехранбената индустрија, како и средба со турско – азербејџанската бизнис асоцијација ТУСИАБ. На состаноците со овие компании беа дискутирани можностите за соработка и од наша страна им беа презентирани поволностите за инвестирање во Македонија.

Делегацијата присуствуваше и на бизнис форум кој се одржува во Бизнис центарот АЗПРОМО,на кој учествуваат педесетина компании од различни области и е одлична можност за договарање соработка со целни сектори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести