сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ставрески: Во услови на криза најдовме пари за три автопати и бројни други локални патишта

avtopat1

Последни вести

Во услови на криза најдовме пари за три автопати и бројни други локални патишта, рече министерот за финансии Зоран Ставрески на денешната прес-конференција.

-Треба да се знае дека паралално со реализацијата на овие економски политики, ние наоѓавме пари за многу други проекти. Такви проекти имаме во културата, во спортот, во образованието, во здравството, се градеа водоводи и каналзиации, се градеа локални и регионални патишта, започнаа да се градат три автопати, рече Ставрески.

Ставрески нагласи дека над 600 милиони евра се издвоени за земјоделците, за субвенции и тоа било направено во тешки години, во години во кои имаше бројни предизвици и во други земји се намалуваа плати, се намалуваа пензии, се намалуваше социјалната помош, се откажуваа инфраструктурни проекти.

Најчитани вести