петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Ставрески за „Република“: Враќањето на средната класа не е прашање на теорија, туку на практика и конкретни мерки

zoran-stavreski500

Поврзани вести

Зголемувањето на пензиите, огласите за вработување кај странските компании во Македонија, проектите што се поврзани со надминувањето на предизвиците за домување на граѓаните се проекти кои се реални чекори за враќање на средната класа, оценува заменик-премиерот и министер за финансии, Зоран Ставревски, за „Република ТВ“.

„Враќањето на средната класа не е прашање на теорија, туку е прашање на практика и конкретни мерки и потези со кои тоа треба да се направи. СДСМ е политичката партија што ја загуби средната класа во 90-тите години преку лошо спроведената приватизација и дирекно придонесе за средната класа да осиромаши. Потоа, кога СДСМ повторно имаше шанса за враќање на средната класа, исто така ја пропушти шансата. Во тоа време невработеноста не само што не се намали, туку и рекордно се зголеми, 38 проценти во 2005 година. Во тоа време не само што не пораснаа пензиите, туку и се намалија за осум проценти. Земјоделците не добиваа никакви субвенции. Во тоа време немаше проекти како сега што има за директна поддршка на луѓето за решавање, да речеме, на станбеното прашање и слично. Сега, со козметички мерки што никаде немаат точни пресметки како ќе се направат, со 50 или 100 денари враќање на одреден данок, луѓето кои што никогаш не го направиле тоа претходно, кои што ниедна мерка претходно не реализирале, сега ветуваат кули и градови дека ќе направат да се вратела средната класа, и тоа преку парцијални и паушални мерки. Од таму, кредибилитетот на СДСМ за тоа прашање е слаб“, оценува за „Република“ вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставревски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести