недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Стечајните постапки да траат 90 дена

Бизнис секторот побара стечајните постапки да траат 90 дена. Тие очекуваат државата да го измени законското решение и да го определи рокот. Предлогот денеска беше презентиран на трибина пред судии, адвокати, изврштители, нотари.

82710

Поврзани вести

Бизнис секторот побара стечајните постапки да траат 90 дена. Тие очекуваат државата да го измени законското решение и да го определи рокот. Предлогот денеска беше презентиран на трибина пред судии, адвокати, изврштители, нотари.

Експертите решението го гледаат во формирање на трговски суд, специјализран за економски прашања. Тие велат дека на овој начин ќе се намали времетрањето на постапките, но и ќе се зголеми ефикасноста.

Токму рестартирање на дел од погоните на фабриките кои биле под стечај е еден од моделите со кои државата го таргетира странскиот капиатал за стартување на т.н браудфил инвестиции.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести