недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Стефановски го освои третотo место на маратонот во Парана

722835-tomi-stefanovski-remporte-victoire-hommes

Поврзани вести

Македонскиот пливач Томи Стефановски исплива трето време на маратонот во Парана, Аргентина. Во конкуренција на 25 пливачи од 11 земји првото место на маратонот долг 88 киломeтери му припадна на Русинот Иван Афаневич со време 9:20: 38 часа, што е негова прва Гран Припобеда. Мохамед Салех од Сирија беше второпласиран со 9:22.42 часа, додека Стефановски имаше време oд 9:26.55 часа.

Александар Илиевски го освои шестото место со време (9:47.46 часа), додека Дејан Младеновски се откажа заедно со уште пет пливачи, меѓу кои и познатите имиња на овој спорт Дамјан Блаум и Александер Студзински.

Следната трка ќе се одржи на 29-ти март воМанзаниљо, Мексико.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести