петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Стејт департмент: Со дрога во Црна Гора тргуваат 15 кланови

droga apcinja

Поврзани вести

Во Црна Гора вкупно 15 криминални кланови се вклучени во меѓународен шверц на дрога, а забележана е зголемена активност на црногорските криминалци во странство, стои во извештајот на Стејт департментот околу спречување на трговијата со наркотици во светот.

Во документот е прецизирано дека околу 15 отсто од вкупната количина на наркотици кои шверцуваат преку Црна Гора остануваат на локалниот пазар на труд заради консумирање.

Наведено е дека е забележана зголемена вклученост на црногорските криминалци во организирање на криминалните структури во странство.

Според овој извештај, Црна Гора е транзитна земја за влез на наркотици во западна Европа, а најраспространетите видови на наркотици кои се шверцуваат преку таа држава се марихуаната произведена во Албанија, хероин од Авганистан и кокаин од Латинска Америка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести