сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 33

Стејт департментот ќе дозволи влез во САД на патниците со валидни визи

САД бараат Турција да прекине со нападите врз сириските Курди

САД бараат Турција да прекине со нападите врз сириските Курди

Поврзани вести

Стејт департментот ја промени одлуката и на патниците со валидна виза ќе им дозволи влез во САД, денеска изјави официјален претставник на ова американско министерство, пренесува Танјуг.

Дозволата е издадена во согласност со правното мислење на федералниот судија од Сиетл, кој се спротивстави на извршната наредба на претседателот Доналд Трамп.

– Го поништивме привременото укинување на визите – рече претставникот на Стејт департментот, додавајќи дека патниците со визи што не се физички поништени сега можат да патуваат доколку тие им се валидни.

Најчитани вести