сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Стејт департментот реагира на апсењето новинари во Турција

state_department

Последни вести

Стејт департментот ги повика турските власти да ја заштитат слободата на медиумите и други демократски вредности по серијата апсења новинари и други претставници на медиумите во Турција, јавува МИА.

– Стејт департментот внимателно следи вести за апсење новинари кои отворено ја критикуваат владата на Турција, изјави Џен Псаки, портпаролка на Стејт департментот.

Турската полиција во неделата почна операција за апсење следбеници на противникот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, имамот Фетулах Гулен кој живее во егзил во САД. Беа уапсени 24 луѓе меѓу кои има новинари и други претставници на медиумите.

Апсењата се случија неколку дена откако беше допнесен закон со кој е овозможено приведување осомничени врз основа на „основано сомнение“.

– Тие апсења се спротивни на европските вредности, се вели во остро интонираното соопштение од ЕУ.

Најчитани вести