сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 32

Штербик, Дибиров и Абутовиќ во идеалниот тим во СЕХА

Во идеалниот тим има двајца вардарци, а македонскиот шампион го има и најдобриот дефанзивец.

Штербик, Дибиров и Абутовиќ во идеалниот тим во СЕХА

Штербик, Дибиров и Абутовиќ во идеалниот тим во СЕХА

Последни вести

За најдобар ракометар (МВП) оваа сезона во регионалната СЕХА лига е прогласен бекот на Веспрем, Момир Илиќ.

Во идеалниот тим има двајца вардарци, а македонскиот шампион го има и најдобриот дефанзивец.

Идеален тим во СЕХА лигата за сезоната 20015/16:

голман – Арпад Штербик (Вардар)
десен бек – Ласло Наѓ (Веспрем)
централен бек – Чема Родригез (Веспрем)
десно крило – Златко Хорват (Загреб)
пивот – Растко Стојковиќ (Мешков Брест)
лев бек – Момир Илиќ (Веспрем)
лево крило – Тимур Дибиров (Вардар).

Во конкуренција на тренери победи Веселин Вујовиќ од Загреб, а најдобар одбранбен ракометар е Илија Абутовиќ од Вардар.

Најчитани вести