понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Стерлинг “пресече” – си оди од Ливерпул

sterling

Поврзани вести

Еден од најдобрите играчи на Ливерпул оваа сезона, напаѓачот Рахим Стерлинг, во наредните неколку денови ќе бара трансфер во друг клуб, пишуваат англиските медиуми.

Овој 20-годишен крилен напаѓач постигна 11 голови оваа сезона, а пред неколку месеци одби нов договор вреден 100.000 фунти неделно.

Стерлинг во петок ќе има средба со менаџерот на тимот Брендан Роџерс и извршниот директор на Ливерпул, на кој и официјално ќе соопшти дека сака да го напушти клубот.

Неговиот актуелен договор вреден 35.000 фунти неделно во врзува за Ливерпул до 2017-та година, а за неговите услуги се заинтересирани Манчестер Сити, Арсенал и Реал Мадрид.

Иако тимот од “Енфилд” инсистира дека нема да го продаде фудбалерот, сепак се шпекулира дека трансферот би можел да изнесува околу 50 милиони евра.

Најчитани вести