понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Стипендија од светска категорија за Иџе од АМС

5000Priem-Idgje-2

Последни вести

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески, денеска организираше прием за автомобилистот Игор Стефановски-Иџе.

Спасески истакна дека врвните резултати кои се бележат, а особено освоените медали на големите натпреварувања, претставуваат позитивен пример за сегашните и идни млади генерации во државата.

-Oва што го говорам, со посветена работа и упорност, успеа да го потврди, нашиот автомобилист Игор Стефановски-Иџе, кој успеа со златни букви, покрај неговото име, да го испише и името на Република Македонија во автомобилстичка Европа, истакна Спасески.

Дирекророт на АМС додаде дека со остварениот успех, после завршувањето на Европското првенство на ридски патеки и доставувањето на официјалните резултатите до Агенцијата за млади и спорт, автомобилистот Стефановски според Правилникот за категоризација на спортистите, ќе се стекне со стипендија од светска категорија, односно во наредните четири години секој месец ќе прима стипендија во износ од две просечни плати 42 илјади денари или околу 700 евра.

Исто така, по завршувањето на спортската кариера, ќе се стекне и со Национално спортско признание популарно наречено Спортска Пензија, потенцираше Спасески.

Игор Стефановски-Иџе или „летечкиот Македонец“, како што многумина го нарекуваат, се заблагодари за приемот во Агенцијата за млади и спорт и истакна дека овој успех претставува успех и за Македонија и за автомобилистичкиот спорт.

-Од идната година ќе стартувам со уште појако темпо за да го одбранам првото место во мојата категорија бидејќи ќе претставуваме фаворити и за мене ќе претставува уште поголем мотив бидејќи секаде ќе биде истакнато Македонското знаме и името на Република Македонија, потенцираше Стефановски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести