понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Сточари, ветеринари, инспектори уапсени поради злоупотреба на земјоделските субвенции

Уапсените во полициската акција се сомничат дека направале злоупотреби на земјделските субвениции

lisicipritvor

Поврзани вести

Двајца сточари од скопското село Блаце се првоосомничени во случајот со злоупотреба на земјоделските субвенции поради што ноќеска полицијата уапси шест лица.

Според првичните информации, во полициската акција уапсен е еден од сточарите, додека другиот во моментов е недостапен за полицијата бидејќи се наоѓал надвор од државата. Покрај сточарите приведени се и одговорен ветеринар во приватна ветеринарна станица, дежурен инспектор во Инспекторатот за земјоделство, вработен во подрачно одделение на Министерството за земјоделство и раководител на сектор за здравствена заштита и благосостојба а животните во Агенцијата за храна и ветеринарство.

Приведените се сомничат за повеќе кривични дела. Министерството за внатрешни работи најави повеќе инфомрации на прес конференција денеска попладне.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести