Македонија,Крими хроника

Сточари, ветеринари, инспектори уапсени поради злоупотреба на земјоделските субвенции

Сточари, ветеринари, инспектори уапсени поради злоупотреба на земјоделските субвенции

Двајца сточари од скопското село Блаце се првоосомничени во случајот со злоупотреба на земјоделските субвенции поради што ноќеска полицијата уапси шест лица.

Според првичните информации, во полициската акција уапсен е еден од сточарите, додека другиот во моментов е недостапен за полицијата бидејќи се наоѓал надвор од државата. Покрај сточарите приведени се и одговорен ветеринар во приватна ветеринарна станица, дежурен инспектор во Инспекторатот за земјоделство, вработен во подрачно одделение на Министерството за земјоделство и раководител на сектор за здравствена заштита и благосостојба а животните во Агенцијата за храна и ветеринарство.

Приведените се сомничат за повеќе кривични дела. Министерството за внатрешни работи најави повеќе инфомрации на прес конференција денеска попладне.