среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Стокхолм: Судири меѓу хулигани и полицијата

policija_stokholm

Последни вести

Во сиромашно предградие на Стокхолм синоќа избија немири во кои хулигани фрлаа врз полицијата со камења и Молотови коктели, по што беа приведени 11 луѓе.

Портпарол на полицијата изјави дека засега не се знае кои се организаторите, но четворица од приведените се помлади од 18 години.

Во мај во стокхолмското предградие Хусби млади имигранти покренаа протести откако полицаец уби еден Португалец. Во тие немири кои траеја една недела во Стокхолм беа опожарени повеќе стотици автомобили.

Во синоќешните немири нема повредени, но запалени се десетина автомобили, а оштетени неколку полициски возила.

Најчитани вести