Македонија

Столтенберг: Македонската полиција докажа во Куманово дека може да се справи со ситуацијата

Столтенберг: Македонската полиција докажа во Куманово дека може да се справи со ситуацијата

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, попладнево на прес-конференција во седиштето на Алијансата во Брисел ја пофали македонската полиција за успешното справување со терористичкиот напад на земјата и посочи дека Министерството за внатрешни работи на Македонија успеало да се справи со предизвикот.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Столтенберг денеска го најави состанокот на ниво на министри за надворешни работи на земјите-членки и земјите-партнери на НАТО што пред крајот на неделава ќе се случи во турскиот град Анталија, на кој потврди дека ќе се разговара и за она што се случуваше во Куманово.

– Очекувам дека кога кога ќе разговараме за предизвиците со кои се соочуваме на овој состанок во Анталија да говориме и за ситуацијата на Западниот Балкан и пред се во Македонија. Очекувам за тоа да се дискутира меѓу министрите во Анталија неделава, а јас ќе повторам уште еднаш дека многу жалам за загубата на животите и моите мисли се со семејствата на тие кои ги загубија најмилите во настаните во Куманово, истакна Столтенберг на почеток во неговото излагање за ситуацијата во Македонија.

Генералниот секретар на НАТО додаде дека е охрабрен од фактот што сите избрани политички лидери во земјата дадоа јасна осуда на насилството и повикаа сите да останат мирни. Тој истакна дека се радува што е избегната ескалација на ситуацијата.

– Македонската полиција беше подготвена да се справи и таа се справи со ситуацијата, но за жал со загуби. Сепак, полицијата докажа дека може да се справи со ситуацијата, дециден е Јенс Столтенберг.

Првиот човек на најголемата воено-политичка организација на светот, исто така посочи дека НАТО ќе го следи одблиску развојот на настаните во Македонија. Тој посочи дека Алијансата има канцеларија за врски во Скопје, каде за неколку дена ќе има состанок со македонските власти, како дел од редовната комуникација, кога тој очекува претставниците на Алијансата да бидат информирани за сегашната ситуација и како истата е решена.

– Верувам дека ќе се остварат и блиски контакти меѓу Скопје и Приштина за овој настан. А, во овој дел повикувам на транспарентна истрага за тоа што се случи и да се види како се случи,со цел да се превенира нешто слично да не се случи повторно и да нема повеќе употреба на насилство. Ние ќе продолжиме да работиме со Македонија и во рамки на Акцискиот план за членство (МАП), што го воспоставивме и со кој продолжуваме, заклучи Столтенберг.