сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Столтенберг: НАТО треба да го осуети военото зацврстување на Русија

Стратегиската руска енклава Калининград е разместена југозападно од балтичките републики, кои веќе се загрижени од поддршката на Москва за украинските сепаратисти.

Ако Подгорица му се придружи на НАТО, Русија ќе ги прекине проектите во Црна Гора

Ако Подгорица му се придружи на НАТО, Русија ќе ги прекине проектите во Црна Гора

Последни вести

НАТО треба да го осуети засилувањето на руското воено присуство во Калининград, во Црно Море и во источен Медитеран, затоа што тоа на Москва може да и овозможи контрола врз многу важни зони, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, цитиран од француските медиуми, објави МИА.

Стратегиската руска енклава Калининград е разместена југозападно од балтичките републики, кои веќе се загрижени од поддршката на Москва за украинските

Најчитани вести