петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 36

Столтенберг нов шеф на НАТО?

jens stoltenberg

Поврзани вести

Поранешниот премиер на Норвешка, Јенс Столтенберг, ќе биде новиот генерален секретар на НАТО, пренесе норвешкиот дневник „Афтенпостен“.

Норвешкиот дневник тврди дека кандидатурата на Столтенберг наишла на поддршка од најголемите земји членки на НАТО- САД, Германија, Велика Британија и Франција и дека именување се очекува на состанокот на министри за надворешни работи на земјите членки на НАТО кој што ќе биде одржан следната недела.

Весникот наведува дека процесот на именување на Столтенберг се’ уште не е формално комплетиран.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести