недела, 26 март 2017  |  Вести денес: 18

Столтенберг: Руските напади во Сирија ги загрозуваат мировните преговори

Тој нагласи дека „зајакнатото присуство на Русија, активноста во воздушниот простор во Сирија, исто така, предизвикува зголемени тензии и непочитување на турскиот воздушен простор“.

Столтенберг: Проблемот со Кипар може да биде решен мошне брзо

Столтенберг: Проблемот со Кипар може да биде решен мошне брзо

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека интензивните руски воздушни напади во Сирија врз цели на бунтовничките сили ги „поткопуваат напорите“ за наоѓање политичко решение за судирите во земјата.

– Тоа што го гледаме е дека опозициските групи во Сирија главно се мета на интензивни руски воздушни напади, а тоа ги загрозува напорите за наоѓање политичко решение за конфликтот, истакна Столтенберг во Амстердам, каде се одржува состанок на министрите за одбрана од земјите членки на НАТО.

Тој нагласи дека „зајакнатото присуство на Русија, активноста во воздушниот простор во Сирија, исто така, предизвикува зголемени тензии и непочитување на турскиот воздушен простор“.

Најчитани вести