понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Стопиран германскиот извоз на воена опрема за Русија

TM-170-HERMELIN-od-germansk

Поврзани вести

Германија го стопираше извозот на воена опрема за Русија „ поради моменталната политичка ситуација“, соопшти германската Влада.

Не е наведено за кои производи се однесува забраната за извоз на воена опрема за Русија, но ниту една испорака не се однесува на воената техника, како на пример тенковите и ракетите.

– Речиси 70 отсто од воената опрема вредна приближно 5,2 милиони евра е ставена на чекање, се посочува во соопшението на Министерство за економија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести