петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Стотици Албанци се откажуваат од албанското државјанство

Поради желбата за подобар живот, Албанците се откажуваат од државјанствата од родената земја.

albanskavlada

Поврзани вести

Се зголемува бројот на албански државјани, кои се откажуваат од своето, со цел да добијат државјанство главно на некоја од земјите членки на ЕУ.

„Ова го прават за да добијат државјанство на друга земја, односно на некоја од земјите на ЕУ“,  велат во Дирекцијата за државјанства и емиграција при Министерството за внатрешни работи на Албанија.

Во последните пет години од албанско државјанство се откажале четири илјади лица, а интересот продолжува со зголемен интензитет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести