сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Стотици илјади луѓе на Маршот на солидарноста во Париз

sharli1

Последни вести

Стотици илјади луѓе од сите делови на Париз се приклучуваат на историскиот Марш за да изразат солидарност.

Тие извикуваат: Шарли, Шарли, во знак на сеќавање на убиените новинари од сатиричниот весник Шарли ебдо.

Британскиот премиер Дејвид Камерон, германскиот канцелар Ангела Меркел и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху пристигнаа порано во Елисејската претседателска палата за да учествуваат со останати светски лидери во историскиот марш против теророт.

На нив им се приклучија и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

Најчитани вести