четврток, 1 декември 2016  |  Вести денес: 51

Стотина полицајци распоредени околу косовското собрание

Стотина косовски полицајци со опрема за разбивање на демонстрации се распоредија околу зградите на косовското собрание и Владата во центарот на Приштина.

kosovo-policija

Последни вести

Стотина косовски полицајци со опрема за разбивање на демонстрации се распоредија околу зградите на косовското собрание и Владата во центарот на Приштина.

Имено денеска околу 11 часот ќе се одржат протести против одлуката за демаркацијата со Црна Гора, кои ги предводи лидерот на Самоопределување Албин Курти.

Полицијата и припадниците на специјалната косовска полиција со опрема за разбивање на демонстрации, штитови, шлемови и гас маски стојат околу зградата на косовското собрание, јави Танјуг.

Ситуацијата засега е мирна, а демонстрантите се уште не почнале да се собораат.

 

 

Најчитани вести