четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Стотини мигранти се обиделе да продрат во шпанска енклава

Неколку стотини африкански мигранти навалиле во текот на ноќта на жичаната ограда на Мели, шпанска енклава во северна Африка, поголемиот дел успеале да ја поминат границата, но веќе десетина други со тупаници ги потиснале мароканската и шпанската полиција, пренесе денес АП.

20140215_map502

Поврзани вести

Неколку стотини африкански мигранти навалиле во текот на ноќта на жичаната ограда  на Мели, шпанска енклава во северна Африка, поголемиот дел успеале да ја поминат границата, но веќе десетина други со тупаници ги потиснале мароканската и шпанската полиција, пренесе денес АП.

Полицијата од двете страни на границата со удари ги потиснувала субсахарските мигранти кои таму се наоѓаат од поранешни премини на границата.

Во шпанската енклава Мели и Кеут често се случува големи групи мигранти да настојуваат да навлезат во територииите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести