петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Стотици демонстранти пред судската палата во Анкара

turcija-zname-luge

Поврзани вести

Неколку стотици демонстранти се собраа денеска пред судската палата во турската престолнина Анкара, во врска со новото рочиште во случајот против турски полицаец кој во јуни уби демонстрант, пренесе „АФП“.

На повик на неколку политички партии и движења околу 700 лица се собрале пред зградата, носејќи со себе антивладини пароли.

Процесот се води против полицаецот, кој за време на антивладините протести на први јуни го застрела 26-годишниот Етем Саресјулок.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести