четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Странски експерти и понатаму ќе им помагаат на компаниите

pressaleksandar

Последни вести

Во следниве два месеци уште дваесетина странски експерти ќе престојуваат во Македонија со цел да им помогнат во работата на македонските компании.

Со ова стартува вториот циклус од Владиниот проект чија цел е помош во повеќе сфери за македонските компании, особено зголемување на профитот.

Владиниот портпарол, Александар Ѓорѓиев денес информира дека првиот циклус поминал успешно и дека македонските компании се задоволни од соработката со странските експерти и нивното искуство со кое многу им помогнале.

-Во првиот циклус во земјава пристигнаа експерти од Холандија и Германија кои работеа во македонски компании, а во овој циклус пристигнуваат експерти и од Швајцарија, Австрија, Италија и ЕБОР. Тие ќе работат во компании различни по големина низ повеќе делови од Македонија. На тој начин ќе помагаат во развивање на мали, средни и големи бизниси. Најголем интерес има за компании од прехранбената индустрија, информатички технологии, техника и економија, истакна Ѓорѓиев.

Компаниите со кои ќе работат експерти немаат никакви трошоци или треба да платат одредена минимална сума.

Нивната помош, освен за компаниите, влијае на економски раст и развој низ цела Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести